Първо ще започнем от обикновените RGB LED Ленти, които са все още най масово разпространени към момента благодарение на ниската им цена. Това са първо поколение RGB SMD5050 с работно напрежение 12V и светодиоди в групи по три - При тях всички светодиоди по цялата дължина на лентата светят с еднакъв цвят - Цветовете могат да се променят но винаги всички светят еднакво. Лентата може да бъде прекъсвана след всяка тройка от диоди на обозначените за целта места. Тези ленти се свързват с контролерите посредством 4 кабела - Един общ + и 3 отделни минуса за всеки от основните цветове - син - зелен - червен.
Второто поколение се появи по масово на пазара около 2011г. с модерният за времето си чип WS2811 с рабоно напрежение от 12V и светодиоди в групи по три - Новото при тези ленти придобили известност като Magic беше, че вече всяка тройка диоди от лентата може да свети в различен цвят спрямо останелите тройки с диоди като по този начин вече можеше да се правят много повече ефекти. Тези ленти се използват със специални за тях контролери и се свързват посредством 3 кабела - два захранващи +/- и един за данните data - Информацията по канала за управление се обновява с честота 400kHz а диодите имат много по прецизен контрол на цветовете спрямо първото поколение и много повече нюанси.
На базата на второто поколение WS2811 има разработки с управление и на един диод и работно напрежене от 5V но при положение че тяхната цена е близка до тази на третото поколение а понякога и по висока просто не си заслужава да се купува стара техника.

За съжаление към момента цените на тези ленти са все още много високи и изработките на големи екрани с площ над 1 квадратен метър - лесно могат да надминат хиляди лева.
Няма коментари:
Публикуване на коментар